Ο δρόμος είχε τη δική του ιστορία (Στ’ 1)

Εικαστικά ΣΤ1 Τμήματα

Έχετε σκεφτεί ποτέ τι μπορεί να κρύβεται πίσω από το όνομα του δρόμου όπου μένετε; Με αφορμή την ενότητα “Κατοικία” στο μάθημα της Γλώσσας σκεφτήκαμε να εξερευνήσουμε τις γειτονιές γύρω από το σχολείο μας και φυσικά….να μάθουμε και λιγάκι ιστορία, διότι ας μην ξεχνούμε πως πάντα ο δρόμος έχει τη δική του ιστορία……Μας βοήθησαν και οι γονείς μας σε αυτό, αλλά ψάξαμε και στο διαδίκτυο. Έπειτα, σε συνεργασία και με την εικαστικό μας, κα. Ηλιάνα Γκαϊντατζή, προσπαθήσαμε να αναπαραστήσουμε στο χαρτί την κάτοψη της περιοχής γύρω από το σχολείο μας. Η βοήθειά της ήταν πολύτιμη, όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες.

Όπως και να έχει, το αποτέλεσμά μας μπορεί να μην είναι απολύτως πραγματικό. Εμείς, όμως, συνειδητοποιήσαμε ότι όσο κοντά ή μακριά, δίπλα ή απέναντι, στα 5 λεπτά με τα πόδια ή στα 15 λεπτά με το αυτοκίνητο μένουμε, ανήκουμε όλοι στην ίδια αγκαλιά του σχολείου μας!