10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023

A3 Uncategorized Α1 Α2 Αθλητισμός Β1 Β2 Γ1 Γ2 Γ3 Δ1 Δ2 Ε1 Ε2 ΣΤ1 ΣΤ2

Η κίνηση δίνει ζωή!

Την Παρασκευή 29/09/2023 γιορτάσαμε τη 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού στην αυλή του σχολείου μας με σύνθημα : Η ΚIΝΗΣΗ ΔΙΝΕΙ ΖΩΗ.
Στο πλαίσιο αυτό και έχοντας ως βασική επιδίωξη την αύξηση της φυσικής δραστηριότητας πραγματοποιήθηκαν αθλητικές δραστηριότητες στις οποίες συμμετείχαν όλα τα παιδιά του σχολείου!

Η γιορτή ξεκίνησε με τα παιδιά του Α’1 που μας παρουσίασαν με σκυταλοδρομία το σύνθημα της ημέρας : Η κίνηση δίνει ζωή. Ακολούθησε παιχνίδι των παιδιών του Α’2 και Α’3 : ” Γεμίζω τα στεφάνια με μπαλάκια”. Η Β΄ τάξη έπαιξε το παιχνίδι : “Καθαρίζω το γήπεδο μου από μπαλάκια”, ενώ το Γ’1 παρουσίασε σκυταλοδρομία μπαλονιών και το Γ’2 “Σκυταλοδρομία Πόιγκ – Πόιγκ”.

Στο 2ο μέρος της γιορτής το Δ’1 έπαιξε “Παπουτσοδρομία”, το Δ’2 “Σκάσιμο μπαλονιών στα πόδια”, ενώ η Ε’ τάξη “Διαμάντια”. Τα αγόρια της Στ’ τάξης έπαιξαν “Κατοχή της μπάλας” ενώ τα κορίτσια μας παρουσίασαν τη “Σκυταλοδρομία του ΕΥ”.
Στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Αθλητισμού τα σχολεία συμμετέχουν στη σκυταλοδρομία με θέμα : “Τρέχω για το ΕΥ”. Τα κορίτσια της Στ’ τάξης επέλεξαν να τρέξουν για την ευτυχία και υπενθυμίζουν σε όλους μας ότι το ΕΥ είναι η επιδιωκόμενη στάση ζωής που πρέπει να κατακτάται με προσπάθεια, στοχοπροσηλωση και ηθική ακεραιότητα.

Ευχαριστούμε θερμά τις γυμνάστριες τους σχολείου μας, Θεοφιλάκη Ελένη και Ζερβού Ελευθερία για την άρτια διοργάνωση!!!

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά!!!