Όλοι διαφορετικοί-όλοι ίσοι!!!

A3 Α1 Α2 Β1 Β2 Γ1 Γ2 Δ1 Δ2 Δραστηριότητες Ε1 Ε2 ΣΤ1 ΣΤ2

3 Δεκεμβρίου – Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία : Ημέρα που όλοι μαζί έχουμε την ευκαιρία να κατανοήσουμε θέματα αναπηρίας και να ευαισθητοποιηθούμε για τα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία. Είναι μια μέρα που μας υπενθυμίζει την υποχρέωση να διασφαλίσουμε την ισότιμη πρόσβαση όλων των μαθητών στην εκπαίδευση και σε όλους τους τομείς της ζωής.
Την Παρασκευή λοιπόν, 1η Δεκεμβρίου δεν έγιναν μαθήματα στο σχολείο μας, αλλά πολλές δράσεις ενσυναίσθησης και ευαισθητοποίησης. Τα παιδιά της ΣΤ τάξης τραγούδησαν στην νοηματική. Ακολούθησαν αθλητικές δράσεις από την Ε τάξη : αγώνας δρόμου χωρίς χέρια, πέρασμα τυφλών ανάμεσα από εμπόδια με καθοδήγηση, golboll.
Στη συνέχεια παρακολουθήσαμε από την ΣΤ τάξη : αγώνα δρόμου χωρίς πόδια, αγώνα δρόμου με πατερίτσες, βόλεϊ καθιστών και μπάσκετ σε αναπηρικό αμαξίδιο.
Ακολούθησαν προβολές βίντεο και πολλές εικαστικές δράσεις για τους μαθητές όλων των τάξεων όπως: ζωγραφική με το στόμα ή το πόδι.