9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Uncategorized Αθλητισμός Δραστηριότητες

Την Παρασκευή 30/9/2022 γιορτάσαμε την 9η Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με σύνθημα : ΑΘΛΗΣΗ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΖΩΗ.
Με στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής υλοποιήσαμε αθλητικές δραστηριότητες  με τη συμμετοχή μαθητών/τριών όλων των τάξεων στην αυλή του σχολείου μας.

Τις πρώτες ώρες της ημέρας τα παιδιά της Α’ ,Β’ και Γ’ τάξης έπαιξαν διάφορα παιχνίδια όπως : στρουμφάκια, φωλίτσες, στεφανοτούνελ, σπάσιμο αλυσίδας. Εκτέλεσαν σκυταλοδρομίες με σκάσιμο μπαλονιών, περάσματα εμποδίων, παρουσίασαν συνασκήσεις και στο τέλος όλοι μαζί χόρεψαν με πολύ κέφι και χαρά. Ακολούθησαν οι Δ’ τάξεις που έπαιξαν τρίλιζα, τα παιδιά της Ε’ τάξης πετόμπαλα, τα κορίτσια της ΣΤ’ τάξης έπαιξαν τα κάστρα και τα αγόρια μπάσκετ.

Ήταν μια μέρα γιορτής του αθλητισμού όπου όλα τα παιδιά την απόλαυσαν και χάρηκαν πάρα πολύ. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά !!!!!!