Επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας

Γ1 Γ2 Δραστηριότητες

Την Τετάρτη 15 Νοεμβρίου, οι Γ΄ τάξεις του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Ηρακλείου για να παρακολουθήσουν πρόγραμμα με τίτλο ” Οι προσαρμογές των δεινοσαύρων”.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα συμπεριλάμβανε τόσο ένα θεωρητικό όσο και ένα πρακτικό κομμάτι, το οποίο ενθουσίασε τους μικρούς μας μαθητές αφού έκαναν ανασκαφή με ειδικά εργαλεία για να βρουν κόκκαλα και απολιθώματα δεινοσαύρων!!!

Στη συνέχεια οι μαθητές παρακολούθησαν παρουσίαση σχετικά με τους σεισμούς και τα μέτρα προφύλαξης. Προκειμένου να γίνει βιωματική αυτή η δραστηριότητα, ανέβηκαν στον προσομοιωτή σεισμών, μία ειδική – ασφαλή – κατασκευή όπου βίωσαν την ένταση τεχνητών σεισμών έως και 7,6 ρίχτερ!

Τέλος ξεναγηθήκαμε στις συλλογές του Μουσειου όπου γνωρίσαμε είδη της τοπικής και μη χλωρίδας και πανίδας, καθώς και είδη δεινοσαύρων που αντιδρούσαν σε πραγματικό χρονο καθώς περνούσαμε από μπροστά τους!

Οι μικροί μας μαθητές ανταμείφθηκαν με νέες γνώσεις και αναζωογονημένο ενδιαφέρον για τη φυσική ιστορία!