Ενδοσχολική Επιμόρφωση

Εκπαιδευτικοί Ημερίδες - Ομιλίες Τμήματα ΤΠΕ (Πληροφορική)

Το απόγευμα της Δευτέρας 26/2/2024, εκπαιδευτικοί του 52ου Δ. Σ. Ηρακλείου και του Δημοτικού Σχολείου Καλεσσών παρακολούθησαν στο Εργαστήριο Η/ Υ του σχολείου μας ενδοσχολική επιμόρφωση, με θέμα: « Αξιοποίηση online λογισμικού γραφικής σχεδίασης με σκοπό την υποστήριξη της εκπαιδευτικής πράξης» . Το σεμινάριο συνδιοργανώθηκε από το 52ο Δημοτικό Σχολείο και το Δημοτικό Σχολείο Καλεσσών, με εισηγήτρια την εκπαιδευτικό Κοκολογιαννάκη Βασιλική. Μέσα από αυτό, οι εκπαιδευτικοί ενημερώθηκαν σχετικά με τα Πνευματικά Δικαιώματα στο Διαδίκτυο και τις δυνατότητες γραφικής σχεδίασης του VistaCreate. Έπειτα οι εκπαιδευτικοί χρησιμοποίησαν την εν λόγω ιστοσελίδα για να δημιουργήσουν στον υπολογιστή τους μια δική τους αφίσα και να πειραματιστούν με τα εργαλεία που τους προσφέρονται. Τέλος, ακολούθησε συζήτηση σχετικά με τους τρόπους χρήσης και αξιοποίησης του συγκεκριμένου λογισμικού στην εκπαιδευτική πράξη.