8η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2021

Αθλητισμός Ανακοινώσεις

Την Παρασκευή 24 Σεπτεμβρίου 2021 το σχολείο μας γιόρτασε την 8η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με κοινό σύνθημα για το έτος 2021 :<< ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΕ ΚΙΝΗΣΗ – ΑΘΛΟΥΜΑΣΤΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΑ>>.

Όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες συμμετείχαν με χαρά και ενθουσιασμό σε αθλητικές δραστηριότητες που υλοποιούν τους στόχους του εν λόγω εορτασμού : δηλαδή την προώθηση της δημιουργικότητας μέσω του αθλητισμού, την προαγωγή της υγείας και ευεξίας, την ενθάρρυνση της κοινωνικής ενσωμάτωσης και της ανάπτυξης κοινωνικών δεξιοτήτων.

Οι αθλητικές δραστηριότητες έγιναν στην αυλή του σχολείου μας τηρώντας όλα τα οριζόμενα μέτρα για την πρόληψη και αποφυγή διασποράς του κορωνοϊού SARS-COV-2. Για την αποφυγή του συγχρωτισμού μία μία τάξη εκτελούσε τη δράση, χωρίς την παρουσία άλλων παιδιών να παρακολουθούν και να χειροκροτούν, όπως κάναμε τα προηγούμενα χρόνια.

Παιχνίδια με μπάλες , με στεφάνια , αγώνες τρεξίματος, σχοινάκι, γερμανικά μήλα, γερμανικό , ποδόσφαιρο, βόλεϊ , μπάσκετ, σκυταλοδρομίες και κολάζ ΄ήταν οι κυριότερες δράσεις της ημέρας .

rpt