Παροχή ανθρωπιστικής βοήθειας στους σεισμόπληκτους λαούς της Τουρκίας και της Συρίας

Ανακοινώσεις

Σε μια δύσκολη οικονομική συγκυρία, η φιλανθρωπία και η αλληλεγγύη, έχουν ως μόνη αναγκαία προϋπόθεση το σεβασμό προς το συνάνθρωπο και την ανθρώπινη ζωή. Η ίδια η φύση του ανθρώπου μας οδηγεί να μην μένουμε αμέτοχοι στον πόνο των γύρω μας, όταν βλέπουμε πως μπορούμε να βοηθήσουμε. Έτσι λοιπόν και το σχολείο μας αποφάσισε να σταθεί δίπλα στους σεισμοπαθείς της Τουρκίας και της Συριας, συλλέγοντας είδη πρώτης ανάγκης. Καθημερινά, τη βδομάδα που μας πέρασε, κατέφθαναν τσάντες και κουτιά με κουβέρτες, παπλώματα, πάνες αλλά και ξηρά τροφή, δείχνοντας την αμέριστη συμπαράσταση και στήριξη προς τις οικογένειες που έχουν πληγεί από τους φονικούς σεισμούς. Ένα μεγάλο μπράβο λοιπόν στους γονείς, τους μαθητές και το σύλλογο γονέων του σχολείου μας για την προσφορά τους!! Να ευχαριστήσουμε επίσης και τον κ. Σκουμπακη Γιώργο που διέθεσε το όχημα του για τη μεταφορά στα προκαθορισμένα από το δήμο σημεία συγκέντρωσης.

Η αλληλεγγύη και η φιλανθρωπία είναι η μοναδική μας ελπίδα για έναν καλύτερο και πιο ανθρώπινο κόσμο!!