52ο Δημοτικό-Τίποτα δε με τρομάζει, μόνο η ασφάλεια με νοιάζει!

Δραστηριότητες ΣΤ1 ΣΤ2

Σε βιωματικο σεμινάριο Πρωτων Βοηθειών συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας σήμερα, με στόχο: * Nα ευαισθητοποιηθούν* Να διδαχθούν πώς να αντιδρούν χωρίς πανικό* Να μάθουν πώς να καλούν για άμεση κι αποτελεσματική βοήθεια* Να χρησιμοποιούν τον Ευρωπαϊκό Αριθμό Έκτακτης Ανάγκης 112, σε περίπτωση σοβαρού κίνδυνο* Να αντιμετωπίζουν μεταξύ άλλων τραυματισμούς όπως αμυχή (γρατζουνιά), ρινορραγία, απλό διάστρεμμα (στραμπούληγμα), χτύπημα στο κεφάλι, τοπικό έγκαυμα κ.α. Μέσα από το συγκεκριμένο σεμινάριο γνωρίσαμε τον «Βοηθηουλη» και γίναμε μικροί διασώστες σε δράση!! Η παραπάνω δράση πραγματοποιήθηκε μέσα από το εκπ/κό πρόγραμμα ¨Διασώστες σε δράση”. Ευχαριστούμε πολύ την κυρία Εύα Στεφανάτου για τον υπέροχο τρόπο που προσέγγισε το θέμα και τις πολύτιμες γνώσεις που απέκτησαν τα παιδιά μας και το επιστημονικό σωματείο “Προνοσοκομειακή Φροντίδα”!!