Επίσκεψη της Ε τάξης σε εργαστήρι κεραμικής

Ε1 Ε2

Στο πλαίσιο της επίσκεψης στο εργαστήρι κεραμικής ΚΑΠΑΡΟΥΝΑΚΗΣ, Γ. & I., O.E., οι μαθητές της Ε’ τάξης του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να δουν τον τροχό, τον κεραμικό κλίβανο και να παρακολουθήσουν την κατασκευή διάφορων αγγείων από τον αγγειοπλάστη.

Ήρθαν σε επαφή με την τέχνη της κεραμικής κατασκευάζοντας δύο διαφορετικά τεχνήματα από πηλό: ένα μπολ και ένα ποτήρι.

Όπως μας είπε ο τεχνίτης, η κεραμική είναι η τέχνη της φωτιάς και της μεταμόρφωσης του πηλού σε χειροποίητα αγγεία και άλλα σκεύη, η οποία πραγματοποιείται σε στάδια. Πρώτα με τη βοήθεια του κεραμικού τροχού δημιουργούνται με μαεστρία και πολύ μεράκι τα διάφορα αντικείμενα, όπως αγγεία, βάζα, ποτήρια, πιάτα, μπολ και άλλα σκεύη. Στη συνέχεια αφήνονται να στεγνώσουν σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο και έπειτα ψήνονται σε καμίνι σε δύο στάδια, πρώτα για να γίνουν συμπαγή και σκληρά και μετά βάφονται και ψήνονται ξανά, ώστε να πάρουν τελική μορφή.

Και….για το τέλος, όπως είναι ευνόητο ούτε οι εκπαιδευτικοί έχασαν την ευκαιρία να ασχοληθούν λίγο με τον πηλό!!!