Project για την Ειρήνη

Δ1 Δ2 Δραστηριότητες Εικαστικά ΣΤ1 ΣΤ2

Στο πλαίσιο όλων αυτών των δυσαρεστών γεγονότων που βιώνουμε σε παγκόσμιο επίπεδο ρωτήσαμε τους μαθητές μας πως φαντάζονταν την Ειρήνη σε όλο τον κόσμο. Έτσι τα παιδιά, σε συνεργασία με την εικαστικό του 52ου δημοτικού σχολείου, σχεδίασαν και ζωγράφισαν μηνύματα για το πώς ο κόσμος θα ήταν πιο χαμογελαστός, πιο φωτεινός με την Ειρήνη. Η προσωποποίηση του κόσμου με τις αξίες της ελευθερίας και της ειρήνης.

Στο project αυτό τα παιδία συνεργάστηκαν , ζωγράφισαν, στοχάστηκαν, προβληματίστηκαν ήρθαν πιο κοντά και έγιναν ομάδα για να δημιουργήσουν το μήνυμα τους μέσα από τα χρώματα.

Συμμετείχαν οι τάξεις της τέταρτης δημοτικού και της έκτης με ξεχωριστό τρόπο η καθεμία, με την καθοδήγηση της εικαστικού Δάφνη Γλυκοφρύδη.